İlyas Salman 25 Ocak 2021 de katıldığı bir YouTube programında kullandığı ifadeler sebebiyle mahkemelik olmuştu. O programda “Recep Tayyip Erdoğan, bana dünyanın en büyük ödülünü verse, yanına da dağlar dolusu para koysa ben gidip, Recep Tayyip Erdoğan’dan ödül almam. Çünkü o ödülü, bu akılsız halkın verdiği oylarla aldı zaten. Ama ödülü kötü kullandı.” şeklinde söylemlerde bulunan Salman, bu yayını sosyal medya hesabından paylaşmıştı.

Salman hakkında, ”Türk milletini aşağılayıcı ifadeler” kullandığı gerekçesiyle 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Davanın ilk duruşması bugün görüldü.

İlyas Salman bu suçlamayı kabul etmediğini belirterek “Sanat hayatın kendisi olmasa da hayatın kendisi gibi olduğunu düşünüyorum. Ben muhalif bir insanım. Muhalif tavrımı belli etmeye çalıştım. Bunu gerçekleştirirken de hiçbir şeyden yılmamak gerektiğini düşünüyorum. Kesinlikle halka hakaret etmedim. Mevcut hükümete oy veren halka uyarı mahiyetinde eleştiren söz söyledim. Günümüzde açlık sınırının altında yaşayan milyonlarca insanlar vardır. Beni ceza vererek de el sallayarak de uğurlayabilirsiniz. Ben istediğim düzene kavuşsam bile o zaman da eleştirmeye muhalif kişiliğime devam edeceğim.” ifadelerini kullandı. Duruşma ise ertelendi.