Başta ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu destan da can vermiş tüm şehitlerimizi sonsuz saygı ve minnetle anıyoruz.

Çanakkale Savaşı neden çıktı?

Amaç Çanakkale Boğazı’nı ele geçirmektir. Çanakkale Boğazı, İstanbul Boğazı’na olan yakınlığı nedeniyle Çanakkale, İstanbul’a açılan kapı olarak görülmüştür. Aynı zamanda İtilaf Devletleri boğazlar üzerinden Rusya’ya yardım göndermek istemişlerdir. Balkan Devletleri’ni de yanlarına çekerek yeni cepheler açmayı amaçlamışlardır.

Çanakkale Savaşı’nın sonuçları ne oldu?

Osmanlı ordusu güçlü bir savaş stratejisi geliştirmiş boğazlara mayınlar döşemiştir. Topçuların da başarılı atışlarıyla itilaf devletleri gerek denizde gerekse karada mağlup olmuşlardır. Çarlık Rusya yıkılmış ve büyük Britanya İmparatorluğu da büyük bir yara almıştır. Burada kazanılan zafer Kurtuluş Savaşı’na da zemin hazırladı. Mustafa Kemal burada ki zaferle albaylıktan generalliğe yükseldi. Her savaşta olduğu gibi bu savaşta da yüzbinlerce kayıp oldu. İtilaf Devletleri 215bin kayıp verdi. Türklerde ise 213bin şehit verdik.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum!” sözüyle başlayan ve büyük bir destana dönüşen Çanakkale Zaferi’mizin 107. yılında tüm şehitlerimize saygı ve minnetle..