Denizli ili içerisinde veteriner hekimlik yapmaya devam eden Mustafa Kemal Keysan, sıcak durumda giden havaların insanları olduğu kadar hayvanları da olumsuz bir şekilde etkilemekte olduğunu ve hayvanların özellikle de insanlardan daha çok terlemekte oluğunu ifade ederek; ”Hayvanlar sıcak havalar içerisinde 24 saatin üstünde su içmediklerinde yaşamlarını yitirebilirler. Sıvı tüketimi için daha çok ihtiyaç duymakta bulunan evcil hayvanlarla ilgili olarak su kabı içerisinde taze bir su bulundurulması gereklidir” ifadelerine yer verdi.

Keysan, Denizli ili içerisinde artış gösteren aşırı sıcaklık insanları olduğu kadar hayvanları da çok fazla etkilediğini ifade etti.
Hayvanların aslındasıcak havalar ile insanlar kadar mücadele edememekte oldukları şeklinde bir vurgu yapan Keysan, ”Sıcak ile bizim kadar basit bir şekilde mücadele edememekte bulunan hayvanlar toprakta yer alan ısının yükselmesiyle beraber artış gösteren haşerelerle de savaşmaya çalışmakta. Bit ile birlikte pireden korunabilmek amacıyla da düzenli bir şekilde aşılama yapmaya dikkat edilmesi gereklidir.

Hayvanların dilleri üzerinden terliyor olması solunumla birlikte kalp atışını çok daha fazla hızlandırıp kötü sonuçlara sebep olabilmekte. Yaşlı ve kısa aynı zamanda beyaz tüye sahip hayvanlar genç yaşta bulunan hayvanlara bakıldığında sıcaklıktan çok daha fazla etkilenmekte. Bu sıcak devam eden havalar içerisinde bizler sıcağa maruz kaldığımız zaman klima ile birlikte duş benzerindeki şeylere başvurabiliyoruz ancak hayvanların bu şekilde bir imkanları bulunmuyor. Ondan dolayı da hayvanlarda özellikle ev içerisinde yalnız bırakmış olduğumuz ya da dışarıda yanımızda gezdirmekte olduğumuz hayvanlarda havanın sıcaklığına da çok fazla dikkat etmeliyiz” ifadelerine yer verdi.