Türkiye içerisinde üretimi yapılan 15.895 ton seviyesindeki kekiğin 14.009 tonluk bir kısmının üretilmekte olduğu Denizli ilinde hasat dönemi başlamış durumdayken, kent içerisindeki çiftçilerin bu sene içine kilogram satış fiyatı 7 ila 8 Türk Lirası tutarlarının arasında satılması konusunda beklenti bulunan kekikten yaklaşık olarak 90 milyon Türk Lirası tutarında bir gelir elde etmesi konusunda beklenti var.

Denizli Tarım ile Orman İl Müdürlüğü’nün yanı sıra Denizli Ziraat Odasının Başkanlığının katkıları ile birlikte Pamukkale ilçesinde yer alan Gözler Mahallesi içerisinde ”Kekik Hasat Şenliği” gerçekleştirildi. Düzenlenmiş olan bu özel etkinliğe Vali görevinde bulunan Hasan Karahan, Pamukkale ilçesinin Kaymakamı görevinde buluna nHayrettin Balcıoğlu, Tarım ile Orman İl Müdürü görevinde bulunan Yılmaz Erkaya, Pamukkale Belediyesinin Başkanı görevinde bulunan Avni Örki, Ziraat Odasının Başkanı görevinde bulunan Hamdi Gemici ve de çiftçiler katılım gerçekleştirdi.

Etkinlik esnasında konuşmuş olan Erkaya, 2000’li senelerden sonra Denizli ili içerisinde, İzmir kekiği çeşidinin tarla yetiştiriciliğine geçilmiş olmasıyla beraber çok önemli değişimler yaşanmış olduğunu da anımsattı. 2018 senesinin Türkiye tamamında gerçekleştirilen kekik üretim miktarının 15.895 ton seviyelerinde olduğunu ve bu miktarın 14.009 tonluk kısmının ise Denizli ili içerisinde yetiştirilmiş olduğunu ifade eden Erkaya; ”2019 senesi içerisinde 135.000 dekarlık alan üzerinden 14.000 tonluk bir kekik rekoltesi beklenmekte. Kekiğin kilogram (kg) satış fiyatının da 7 ila 8 Türk Lirası tutarının arasında olması konusunda bir beklenti var. İlimizde yer alan çiftçilerine ise tam olarak 90 milyon Türk Lirası seviyelerinde bir katkısı bulunacağını düşünmekteyiz” ifadelerine yer verdi.