Denizli ili içerisinde, jandarma ekipleri tarafından gerçekleştirilen operasyon kapsamında, dünya üzerindeki en pahalı maddelerin arasında bulunan ve nükleer reaktörler içerisinde kullanımı gerçekleştirilen kaliforniyum maddesi olduğunu ileri sürdükleri tozu satma konusunda uğraşan 6 şahız, gözaltına alınmış oldu. İl Afet ile Acil Durum Müdürlüğü (AFAD)’ne bağlı ekiplerin yapmış olduğu inceleme içerisinde, söz konusu bu tozun da kaliforniyum maddesi olmadığı tespit edildi.

Denizli ilinde yer alan Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler, kente gelmiş olan 6 şahsın, ellerinde yer alan ve kaliforniyum maddesi olduğu ilerisi sürülen 30 gram ağırlığındaki tozu satmaya çalışmakta oldukları bilgisine ulaştı. Şüpheli şahısları takibe almış olan jandarma ekipleri, oto santral garajına giriş yaptıkları esnada bir operasyon gerçekleştirdi. Otomobil içerisinde yer alan 6 şahıs ise hızlı bir şekilde gözaltına alındı. Araç içerisinde bir arama gerçekleştiren ekipler, poşetin içinde toz madde bulunduğunu gördükten sonra hemen AFAD ekibini olay yerine çağırdı.

İhbar üzerine gelerek, maddeyi incelemiş olan AFAD ekipleri, söz konusu tozun hiç bir şekilde kaliforniyum maddesi olmadığını açık bir şekilde belirledi. Öte yandan bu tozun tehlikeli bir yapısının bulunmadığı da belirlenmiş oldu. AFAD ekipleri, toz durumda yer alan maddenin tam olarak ne olduğunu belirleyebilmek amacıyla da olayın gerçekleştiği yerden götürdü. Gözaltına alınmış olan 6 şahsın, söz konusu bu tozu ”kaliforniyum maddesi” şeklinde satmaya çalışmakta oldukları tespit edildi. İl Jandarma Komutanlığı’na götürülmüş olan 6 şahsın sorgulandıkları bilgisine ulaşıldı.