Denizli ilinin Buldan ilçesi içerisinde Sultaniye türü şeklinde bilinmekte olan ve çekirdeksiz özelliğe sahip üzüme alternatif bir ürün sayılan ”Thompson” isimli üzümün deneme üretimleri başlamış oldu.

Buldan ilçesi içerisinde deneme amaçlı yetiştirilmekte olan Thompson Seedless ismiyle tescillenmiş olan Sultaniye çekirdeksiz üzüm çeşidi hem tadından dolayı hem ise hikayesinden dolayı vatandaşları kendisine hayran bırakmakta. Seneler öncesinde Anadolu Bölgesinde yetiştirilmekte olan üzüm türünün Amerikan elçilerinden William Thompson tarafından Amerika Birleşik Devletleri’ne götürülüp ıslah çalışmaları gerçekleştirildi. Buldan ilçesinde üzüm üreticiliği gerçekleştiren Ramazan Uğuz ise 16 dönüm büyüklüğe sahip arazisi üzerinde Thompson cinsinde yer alan üzümün deneme üretimlerini yapma konusunda karar vermiş oldu. Thompson üzümünün verimli olması da Uğuz’un yüzünü güldürmekte.

Thompson cinsinde yer alan bu üzümün seneler öncesinde Anadolu toprakları üzerinde yetiştirilmekte olduğunu açık bir şekilde dile getirmiş oldu Ramazan Uğuz; ”Gerçekleştirdiğim araştırmalar sonucunda Thompson cinsinde yer alan üzümün çubuğunu geçmiş dönemlerde Amerikan elçilerinden biri olan Thompson İzmir ili içerisinde görmüş ve sonrasında ise Amerika’ya götürmüş. Burda da bunla alakalı ıslah çalışmaları gerçekleştirmiş. Islah edilmiş olan Thompson çubukları da bizlere satılmış. Böylelikle de patent almış oluyorlar üstlerine. Ondan dolayı da kendi üzümümüzü yeniden bize satmış olmaktalar.” ifadeleri ile konuştu.