UNESCO’nun Dünya Miras Listesi’nde yer alan Denizli ilinde yer alan Pamukkale ilçesinde 2019 senesinin Ocak ila Ekim ayındaki dönemimde ortalama olarak 154.000 kişinin sıcak hava balonlarına binerek uçtukları bilgisine ulaşıldı. Büyük bir kısmını ise turistlerin meydana getirdiği bu tatilciler beyaz cennetlerden biri olan Pamukkale ilçesinin eşsiz bir durumdaki güzelliğini havadan izlemiş oldu.

Pamukkale ilçesinde 2015 senesinde başlamış olan sıcak hava balonlarıyla uçmak her geçtiğimiz sene çoğalarak sürüyor.

TÜRSAB’ın Pamukkale Bölgesel Yürütme Kurulu yetkilileri tarafından alınmış olan bilgiler içerisinde, Pamukkale ilçesinin etrafında meydana getirilen alanlar içinde 30 tane şirkete ait sıcak hava balonlarının gökyüzüne doğru yükselmiş olduğu ifade edildi. Balon turuyla alakalı ücretin ise kişi başı tam olarak 180 ila 230 dolar tutarının arasında değişiklik gösterdiği Pamukkale ilçesinde 2019 senesinin Ocak ila Ekim ayının dönemi içinde 153.511 tane turistin uçmuş olduğu bilgisine ulaşıldı.

Balon turları için katılım gerçekleştirenlerin büyük bir kısmını yabancı turistlerin meydana getirmiş olduğu bu oranın içinde de Çin asıllı turistlerin büyük bir çoğunlukta bulundukları ifade edildi.