Denizli Orman Bölgesinin Müdürü görevinde bulunan Erhan Çetinkaya, kendi müdürlüklerinin bünyesi içerisinde görev yapmaya devam eden Rusya’dan kiralanmış durumdaki helikopterlerin ”Ateş Kartalları” adı verilmiş ekibi için özel bir başarı plaketi takdim etti.

Orman Genel Müdürlüğü’nün tarafından kiralanması konusunda karar verilen ve 1 Haziran ila 28 Ekim tarihleri içerisinde Denizli ilinin yanı sıra etrafında gerçekleşen yangınlara da müdahale bulunan helikopter personeli, 29 saat 12 dakikalık bir kısmı Denizli bölgesi içerisinde gerçekleşmek üzere toplamda 195 saat 17 dakika boyunca havada kalmış oldu.

Rus asıllı pilotlardan Adrei Kovtdn ile birlikte Roman Iaroshenko ve de Seylan Ingilok, uçuş mühendisi olarak görevli bulunan Aleksandar Kozlov, teknisyen olarak görevli bulunan Aleksander Prilipko ve ayrıca Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde görevli bulunan helikopter teknisyeni görevindeki Raşit Boztepe’den meydana gelen ve kendilerini ise ”Ateş Kartalları” şeklinde adlandıran bu ekip, farklı bölgelerde meydana gelen tam 109 tane orman yangını için müdahale de bulundu.

Söz konusu bu ekip, yangın söndürme ile alakalı mücadelelerini de ayrıcak kameralar ile kayıt altına aldı.

Söz konusu bu ekibin, yer ekipleriyle çok iyi iletişiminden dolayı yangınlara başarılı bir şekilde müdahale gerçekleştirdiğine vurgu yapan Çetinkaya sonrasında ise; ”Helikopter ile birlikte yangınlara müdahalede bulunma sayesinde Denizli ili ilk sırada yer almak üzere öteki bölgeler üzerindeki ormanların kül olmaktan kurtarılması konusunda fazlasıyla önemli başarılar gösterilmiş oldu. Denizli ili içerisinde geçtiğimiz 25 senenin en düşük yangın sezonunu geçirmiş olduk. İnşallah seneyi de böyle kapatabiliriz.” ifadelerine yer verdi.