1990’lı seneler içerisinde yaşamımıza girmiş olan ve ani bir şekilde ülkenin en fazla dikkat çekmeyi başaran, oryantal dans tarihine adeta bir damga vurmayı başaran Mezdeke isimli grup Elmira ismiyle yeniden dönmüş oldu.

Mezdeke isimli efsanenin kurucusu olarak öne çıkan dans eğitmenlerinden Fatoş Çinkitaş’ın tekrardan hayata geçirmiş olduğu bu grup, ilk defa 5 Ekim akşamında Günay Restaurant’ta Bülent Ersoy’un sahnesi esnasında seyirci karşısına çıkmış oldu.

3 sene öncesinde dağılmış olan eski grubun üyeleri arasında yer alan Dilek Maltepe, kurulmasına öncülük etmiş olduğu Elmira’nın 3 tane genç dansçısının eğitimini vermeyi de üstlenmiş bir durumda. Maltepe, öte yandan dans eğitmenliği yapmayı da aralıksız olarak sürdürüyor

Alışmış olduğumuz dansöz veyahut oryantallerin kıyafetlerden çok daha değişik bir şekilde takmış oldukları peçeden dolayı dikkatleri çekmeyi başaran Mezdeke isimli projenin mimarlarından bir tanesi olan dönemin efsane dansçıları arasında yer alan Tolgahan’ın fikri idi. 1990’lı seneler içerisinde ani bir şekilde yıldızları parlamış olan grup içerisinden Aynur Kanbur, bundan yaklaşık olarak 3,5 sene öncesinde kimliği belirlenemeyen bir şahıs tarafından evinde öldürülmüştü. Fakat Kanbur öldürmüş olan kişi ise halen bulunabilmiş değil.