Denizli ilinde yer alan Çivril ilçesi içerisinde, Prehistorik (Frigya) dönemlerinde kullanıldığı konusunda tahminlerin olduğu bölgede hazine avcılarının gerçekleştirdiği kaçak kazılar bölgede yaşayanları bıktırdı.

Çivril ilçesinde yer alan Gürpınar Mahallesi’ne çok yakın bir bölgedeki Phrygıa (Frigya) krallığının dönemlerinden kalıntıların yer aldığı konusunda tahminlerin bulunduğu bölgede hazine avcılar tarafından yapılmakta olan kaçak kazılar bölgede yaşamını sürdürenleri isyan ettirmeye başladı.

Tarihi bir özelliğe sahip Bria Kalesi’ne ulaşım sağlanan eski yolun üstünde yer alan bu alanın kaçak hazine avcıları tarafından büyük makinalar kullanılarak kazılmaya devam ettiğini ifade eden bölge sakinleri, yetkililere çağrıda bulundu ve bir an önce bu durumla ilgili bir şeyler yapılmasını talep etti. Bölge üzerinde yer alan Bria Kalesi’nin kalıntılarında fazlasıyla yakın bir konumda yer alması ve tarihi durumda bulunan Roma yolunun üstünde yer almasından ötürü kaçak hazine avcılarının ilgisini çekmeye devam eden bu mahallede çok fazla sayıda mezarın kazılmış olduğu da ifade edildi.

Söz konusu bu bölgenin ulaşımla ilgili olarak fazlasıyla rahat bir durumda bulunması ve 2 farklı il sınırına fazlasıyla yakın konumda yer almasının da güvenlik yönünden hazine avcılarını çok fazla cesaretlendirmekte olduğu bilgisine ulaşıldı.
Kazım gerçekleştirilen yerler üzerinde oda mezarların yanı sıra mermer mezar kapaklarının yer almasından ötürü antik çağ döneminde fazlasıyla önemli bir ulaşım merkezi olarak kullanıldığı konusunda düşünceler de var.