Denizli ilinde yer alan Çivril ilçesi üzerinde bir tane hayvan çiftliği içerisinde görüldüğü açıklanan kuduz olayının hemen sonrasında söz konusu bu mahalleye hayvanların girişleriyle birlikte çıkış işlemleri komple yasaklanmış bir durumda. Öte yandan söz konusu bu bölgenin karantina altına alındığı da açıklandı.

Elde edilmiş olan bilgiye bakılırsa söz konusu bu olay Çivril ilçesinde yeralan Menteş Mahallesi içerisindeki çok özel bir tane büyükbaş hayvan çiftliği üzerinde gerçekleşti. Söz konusu bu kuduz olayından sonra kontrol altına alınmış olan çiftliğin yanı sıra yer aldığı mahalleye hayvanların girmesinin yanı sıra çıkmasının da yasaklandığı açıklandı.

İddialara bakılırsa, yaklaşık olarak 1 hafta öncesinde çiftliğin içinde yer alan bir tane inekte tespit edilen kuduz durumundan hemen sonra, İl Tarım ile Orman Müdürlüğüne bağlı ekipler çevre üzerinde bir ilaçlama çalışması başlatmış bir durumda. İnekten özenli bir şekilde alınmış olan numuneler İzmir ili içerisinde kontrol altına alınmasının hemen sonra hastalığın kuduz olduğu da tespit edilmiş bir durumda. Çiftlik bunun sonrasında hızlı bir şekilde denetim ile kontrol altına alınmış bir durumdayken, Menteş Mahallesi içerisine hayvanların girmesiyle beraber çıkmasının yasaklanmış olduğu ifade edildi. İddialara bakılır ise, kuduzun çiftliğe girmiş olan bir tane tilkiden bulaşmış olduğu bilgisine ulaşıldı.