Denizli Büyükşehir Belediyesi, kışın yaklaşmaya başlamasıyla beraber ısınmadan meydana gelen soba ile birlikte kaloriferlerin sebep olduğu hava kirliliğini hızlı bir şekilde önleyebilmek maksadıyla ilk önce kömür satışının gerçekleştiği noktalar üzerinde başlamış bir durumda.

Çevre ile Şehircilik Bakanlığı tarafından ısınma sebebiyle meydana gelen hava kirliliğinin kontrol edilmesi amacıyla yetki devri almış olan Denizli Büyükşehir Belediyesi, kış ayları içerisinde meydana gelen hava kirliliğinin en alt seviyede yer alması amacıyla ilk önce kömür satışı gerçekleşen noktalar üzerinde denetimlere başlamış bir durumda. Bunun dahilinde ise Denizli Büyükşehir Belediyesinde yer alan Çevre Koruma ile Kontrol Dairesi Başkanlığında bulunan hava kirliliğini denetleyen ekipleri, kömür satışı gerçekleştirilen noktalar üzerinde rastgele bir şekilde seçilmiş torba kömürlerden özel numuneler alıp, tahlil işlemleri amacıyla laboratuvara yolluyor. Burda da bir takım işlemden geçmiş olan kömürün iç kısmında yer alan maddelerin yeterli bir seviyede olup olmadığı açık bir şekilde tespit edilmekte. Öte yandan denetimler konusunda işletmelerin mevcut durumda yeterlilik belgelerinin de yer alıp almadığı açık bir şekilde kontrol edilmiş oluyor.

Vatandaşların ise yasak durumda bulunan atık maddeleri hiç bir şekilde yakmamalarının gerekli olduğuna dikkat çekilmekteyken, sabah saatler 06:00 ila 09:00 ile birlikte akşam da saatler 16:00 ila 19:00 arasında hiç bir şekilde kömür kullanmamalarının gerekli olduğu ifade edildi.