Denizli ili içerisinde yaşamını sürdüren emekli İngilizce öğretmeni olduğu bilgisine ulaşılan 67 yaşında bulunan Gonca Urgancı, çöpten toplamaya başladığı cam şişeleri boyadıktan sonra güzel bir şekilde süslüyor ve dekoratif bir eşya durumuna getirmiş oluyor. Bu zamana kadarki süre içerisinde yüzlerce sayıdaki şişeyi geri dönüştürmüş olan Urgancı, Emek verildiği zaman aslında çöp dahi sanat eseri gibi olabilir şeklinde konuşmasını sürdürdü.

2 tane çocuğu olan Gonca Urgancı, emekli edildikten hemen sonra resimle birlikte el sanatları konusunda çalışmalara yönelmeye başladı. Boş zamanları içerisinde hobi maksadıyla ip örgünün yanı sıra ahşap boyama işleri ve ayna yapılması benzerinde uğraşlar edinmeye başlayan Urgancı, daha sonrasında ise boş bir durumda bulunan cam şişelerin geri dönüşüme kazandırılabilecek olduğu şeklindeki fikrinden dolayı bu alana odaklanmaya başladı. Ortalama olarak 2 seneden beri cadde ile birlikte sokaklardan cam şişe toplamaya başlayan, yakınları tarafından getirilen cam şişeleri de değerlendirmeye başlayan Urgancı, evinde yer alan mutfağını adeta bir atölyeye, yemek masasını ise özel bir tezgaha dönüştürmüş oldu.

Evinde yer alan balkonda biriktirmeye başladığı bu şişeleri farklı renkler ile özenli bir şekilde boyamış olan Urgancı, hemen sonrasında ise alçı ve nişastayı karıştırarak elde etmiş olduğu seramik hamurunu biçimlendirdikten sonra şişe ile bütünleştirmiş oluyor. En son dantel durumda bulunan örgüleri cam şişelere giydirdikten sonra da çalışmasını sonlandırmış oluyor.