Denizli ili içerisinde 10.000 dekarlık bir alan üzerinde gerçekleştirilen ayva üretimi konusunda hasat dönemi başlmış bir durumda. Denizli’de yer alan Ziraat Odası’nın Başkanı görevinde bulunan Hamdi Gemici, kent içerisinde üretimi gerçekleştirilen ayvaların %70’lik bir kısmının ilk olarak Rusya birinci sırada yer almak Avrupa Birliği (AB)’nin ülkelerine ihraç edilmiş olduğunu ifade ederek, bu sene ortalama 20.000 tonluk bir rekolte beklentilerinin olduğunu ifade etti.

Denizli ili içerisinde ayvayla alakalı üretimin çok yoğun gerçekleştirildiği Pamukkale ilçesi üzerinde, çiftçiler arazileri üzerinde bütün bir sene süresince hummalı bir çalışmayla üretimini gerçekleştirdikleri ürünlerini toplamaya başlamış oldu. Hasat ile alakalı heyecanın yaşanmaya başladığı bu ilçe üzerinde, geçmiş olduğumuz seneye bakılır ise rekolte konusunda herhangi bir düşüş yaşanmamış olması ve kalitenin fazlasıyla üst seviyede olması üreticilerin yüzünü açık bir şekilde güldürmüş oldu. İşçiler tarafından bahçeler üzerinden özenli bir şekilde toplanmış olan Eşme – limon cinsinde yer alan ayvalar, temizlendikten hemen sonrasında kasalara koyuldu ve iç piyasanın yanı sıra yurt dışına da yollandı.

Denizli Ziraat Odasının Başkanı görevine bulunan Hamdi Gemici, ilin tamamında üretimi gerçekleştirilen ayvaların %70’lik bir kısmının ihraç edilmiş olduğunu ifade etti.