Denizli Büyükşehir Belediyesinde yer alan İtfaiye Daire Başkanlığına bağlı bir şekilde faaliyet gösteren ekipler, uygulama noktaları üzerinde yolcu otobüslerini durdurup yolcu ile birlikte görevlilere muhtemel yangınlar esnasında tam olarak neler yapılabilecek olduğu hususunda ”yaşam kurtaran” çok özel eğitimler vermeye başlamış bir durumda.

Otobüs yangınlarının yanı sıra otobüs kazalarına yönelik olarak, Denizli İtfaiyesine bağlı personeller, ölüm ile birlikte yaralanmaları en az seviyeye indirgemek maksadı ile çok özel bir proje hazırlamış durumda.

Kent içerisindeki giriş ile birlikte çıkış noktaları üzerinde oluşturulmuş polis güvenlik noktalarında görev almaya başlayan itfaiye personelleri, polis memurları denetim yapmakta olduğu esnada otobüsün içine giriyor ve eğitim vermeye başlıyor.

Muhtemel bir yangın esnasında tam olarak nasıl bir yol izlenmesinin gerekli olduğunu açık bir şekilde anlatmakta olan itfaiye personeli sonrasında ise; yangın tüpü ile birlikte imdat çekici benzerindeki acil müdahale gerçekleştirilen malzemelerinin kullanımı konusunda küçük ve hayat kurtaran bilgiler aktarıyor.

İtfaiye personellerini görmüş olan yolcuların ilk öncesinde şaşkınlık yaşamakta olduğu, gerçekleştirilen sunumdan hemen sonrasında ise memnuniyetlerini dile getirmiş oldukları ifade edilirken, söz konusu bu uygulamanın ülkenin genelinde yayılmasının gerekli olduğuna da vurgu yapıldı.