”Kamufle” ismi ile tanınmakta olan rap sanatçılarından Basri Fırat Bayraktar, paylaşıldıktan hemen sonrasında YouTube trend listesi içine dahil olan ”Susamam” isimli şarkının tam olarak nasıl ortaya çıkmış olduğunu BBC Türkçe’ye açık bir şekilde ifade etti. Bayraktar açıklamasında; ”Şanışer beni aradı. Yirmi farklı toplumsal durumdaki konuyu yirmi değişik MC (şarkıcı) yapsa tam olarak nasıl olur diye sordu, valla mükemmel olur diye yanıtladım. Voltran oluşturmuş olduk” ifadelerine yer verdi.

Kamufle’nin vermiş olduğu bilgiye bakılır ise, söz konusu çalışmalar tam 2 ay öncesinde başladı ve konular başlangıç aşamasında açıkça belirlendi. Bunun hemen sonrasında ise şarkıcılar, işleyecek oldukları toplumsal konu ile alakalı sözleri yazdı sonrasında ise klipler çekilmeye başlandı. Daha sonrasında ise hazırlanmış olan şarkılar ile birlikte klipler, Şanışer tarafından toparlandı.

Gerçek maksatlarının meydana gelen problemleri dile getirip farkındalık yaratmak olduğunu açıkça ifade eden Bayraktar, şu ifadelere yer verdi;

”Bu tür konular içerisinde aslında gündelik yaşamımızda farkında olarak çıkmaza girmiş bir diyalog içinde olmaktayız. Farkındalık yaratmayı çok istedik. Pek çok farklı konuya değinerek, bu türde şeyler var, bu türde şeyler oluyor, bu tür şeyler olmayı sürdürüyor demek. Bir düşünebilsin insanlar niçin sürüyor, senin yüzünden meydana gelebiliyor olabilir mi veyahut benim yüzümden meydana geliyor mi? Bunu düşündürtebilmek. Az da olsa ışık yakabilmek oldu.”