Yeşilçam filmleri içerisinde ”esas oğlan’ın sadık dostu” şeklindeki rollerle tanınmış olan oyunculardan Süleyman Turan, vefat etmesi ile bütün Türkiye’yi yasa boğmuş bir durumda. 83 yaşındayken yaşama gözlerini yummuş olan sevilen oyuncunun cansız bedeni Üsküdar Şakirin Camii içerisinde öğle namazında kılınmış olan cenaze namazının sonrasında Karacahmet mezarlığı içerisinde toprağa verilmek amacıyla götürüldü.

Söz konusu bu cenaze törenine Ediz Hun ile birlikte Nuri Alço olmak üzre Yeşilçam’dan pek çok isim katılım gerçekleştirdi. Hun Turan açıklaması içerisinde; ”Tiyatro camiası açısından ve sanat camiası açısından fazlasıyla büyük bir kayıp” ifadelerine yer verdi. Turan’ın yakın arkadaşlarından biri olan oyuncu Yusuf Sezgin de gözyaşlarını hiç bir şekilde tutamadı.

Yaşilçam filmlerinin usta isimleri arasında yer alan Süleyman Turan dün evi içerisinde ölü bir şekilde bulunmuş, gerçekleştirilen inceleme esnasında Turan’ın geçirmiş olduğu kalp krizinden dolayı 8 Eylül tarihinde yaşamını yitirdiği tespit edilmişti. Eşini yitirmiş olan Süleyman Turan 6 seneden beri de yalnız yaşamaktaydı.

Süleyman Turan Kim?

19 Kasım 1936 tarihi içerisinde İstanbul’da yer alan Kadıköy ilçesinde dünyaya gelmiştir. Gerçek ismi ise Süleyman Başturan olarak bilinmektedir. İlk ile birlikte ortaokul ve liseyi Kadıköy ilçesinde okudu. Lise öğrenimini ise Haydarpaşa Lisesi’nde bitirmiş oldu.