Denizli ili içerisinde yaşamını sürdüren Ayhan Oran (38), 18 sene boyunca özel okullar içinde yapmış olduğu matematik öğretmenliğini bırakarak, hayallerinin arkasından koşmaya başladı. Kazanmış olduğu hukuk fakültesini başarılı bir şekilde bitirip diplomasını de almış bulunan Oran, stajın hemen sonrasında avukatlık yapma konusunda hazırlık yapıyor.

Tunceli ilinin Mazgirt ilçesi içerisinde 6 tane çocuğu olan bir tane ailenin en büyük evladı şeklinde dünyaya gelmiş bulunan Ayhan Oran, çok zor koşullar altında eğitim yaşamına başladı. Yoksulluk ile mücadele etmeyi sürdüren, tarla işleri içerisinde çalışıp ailesine destek olma konusunda gayret gösteren Oran, etrafındakilerin de yönlendirmesi ile birlikte öğretmen olma konusunda bir karar verdi. 1997 senesi içerisinde Pamukkale Üniversitesinin Matematik Öğretmenliğiyle alakalı bölümü kazanmış olan Oran, 2001 senesinde mezun olup Denizli ili içerisinde de meslek yaşamına başlamış oldu.

Özel okullar içerisinde matematik dersleri vermeye başlayan Oran, daha sonrasında da hayallerinin arkasından koşmayı istedi. Küçük yaşlar itibariyle yapmayı çok fazla talep ettiği avukatlık mesleğiyle ilgili olarak 1 sene süresince ders çalışarak sınava hazırlanmış oldu. Çalışmalarının hemen sonrasında girmiş olduğu sınavda başarılı olmayı da başaran Oran, Ankara’da yer alan Çankaya Üniversitesi’ni kazanmış oldu. Oran, 4 sene süren eğitimin hemen sonrasında 38 yaşındayken 2. defa kep atma mutluluğunu yaşamış oldu. Diplomasını alıp avukat olma konusunda hak kazanmış bulunan evli ve 2 tane çocuk babası olan Oran, Denizli Barosu’na da kaydını yaptırıp mecburi stajyer avukatlık görevine başlamış oldu.