Vergi müfettişleri tarafından ”bağımsız bir manken ile modellerin faaliyeti” dahilinde yapılan denetimler esnasında Çağla Şıkel adına 2013 senesinde satışa dayanmamakta olan sahte faturalar düzenlemiş olduğu tespit edilmiş bir durumda. Vergi müfettişleri ise Çağla Şıkel için ilk yüklü bir miktarda vergi cezası kesmiş oldu, hemen sonrasında ise İstanbul Cumhuriyet Savcılığı vergilerde usulsüzlük yapmış olduğu iddiası ile ihbarda bulunulmuş oldu. Savcılık vergi içerisinde usulsüzlük suçlamasıyla ilgili olarak 5 seneye kadar hapis cezası istemi ile dava açmış oldu. Şıkel dava içerisinden beraat etmiş oldu.

Suçlamayı hiç bir şekilde kabul etmemiş olan Çağla Şikel, olay sebebiyle vergi cezası geldiğinden dolayı haberdar bir durumda bulunduğunu ifade ederek, bahsi geçen eylemin bilgisi haricinde olduğunu ve daha önceki muhasebecisi görevinde bulunan Erdal D. tarafından yapılmış olduğunu iddia etti. Erdal D. için tam olarak 370.000 Türk Lirası tutarında bir para yolladığını ifade eden ünlü durumdaki manken, muhasebecisinin tarafından mağdur edilmiş olduğunu ifadesi içinde söyledi.

Mahkemenin söz konusu bu dosyayı göndermiş olduğu bilirkişiler tarafından Şıkel’in sahte bir durumda bulunduğu ileri sürülen belgeleri bilerek kullanmış olduğu şeklinde somut bir tespitin yer almadığını açık bir şekilde rapor etmiş durumda.

İstanbul’da yer alan 25. Asliye Ceza Mahkemesi içerisinde bugün görülmüş olan bu duruşmaya Çağla Şıkel’in avukatı katılım gerçekleştirdi. Hakim ise, Şıkel’in cezalandırılacak olmasına yeterli her türden şüpheden uzak, çok daha kesin, inandırıcı bir delil elde edilememiş olduğu ve yüklenmiş olan suçun sanık tarafından işlenmiş olduğu sabit olmadığından dolayı beraat etmesine karar vermiş bulundu.