Denizli ilinin Buldan ilçesi içerisinde termal suyun etkisinden dolayı doğal yollarla meydana gelen ”Kamara Traverten Sırtı”, Cumhurbaşkanı görevinde bulunan Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile birlikte, bugün Resmi Gazete içerisinde paylaşılan karara bakılırsa, kesinlikle korunması sağlanacak hassas alan olarak ilan edilmiş oldu.

Yenicekent Mahallesi’nde yer alan Narlıdere Mevkii üzerinde, Büyük Menderes Nehri’nin hemen yanında termal suyun çıkması ile beraber zaman içerisinde doğal yollardan dolayı meydana gelen ”Kamara Traverten Sırtı”, 2003 senesinde doğal sit alanı olarak ilan edilmişti. Cumhurbaşkanı görevinde buluna nRecep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile birlikte Resmi Gazete içerisinde bugün paylaşılmış olan karara bakılırsa, sırtın yer aldığı bu bölge, bu defa kesin korunması sağlanacak hassas alan ilan edilmiş oldu.

Yaklaşık olarak 100 metrelik bir uzunluğa sahip ve 1.200 metrekarelik bir alan içerisindeki doğal bir oluşum haline gelen traverten sırtı, zengin durumda bulunan mineral içeriğine sahip suyun akması ile gerçekleşti. Fakat zaman içinde suyun kesilmiş olmasıyla traverten sırtı, hava şartlarından dolayı da deforme oldu.