1960’lı seneler içerisinde gazete yazılarının yanı sıra konferansları sayesinde ün kazanmayı başaran ünlü yazarlardan biri olan Şule Yüksel Şenler, yaklaşık olarak 8 aydan beri solunum yolu enfeksiyonu tedavisi görmeye devam ettiği hastane içerisinde dün yaşamını yitirdi. 81 yaşında olan Şenler, ”Huzur Sokağı” ismine sahip romanıyla tanınmaktaydı.

1960 ile birlikte 1970’li senelere damgasını vurmayı başaran Şenler, ”Şulebaş” adının verilmiş olduğu başörtüsü bağlama biçiminin mucidi olarakta tanınıyordu.

Şule Yüksel Şenler kim?

Şule Yüksel Şenler 29 Mayıs 1938 tarihi içerisinde Kayseri ilinde dünyaya geldi. 1960’lı seneler içerisinde gazete yazılarının yanı sıra konferansları sayesinde bir ün kazanmayı başarmıştır.

Aslen ise Kıbrıslı bir durumdadır. Küçük yaşlarda ailesi ile beraber İstanbul iline göç gerçekleştirdi. Öğrenimini ise ortaokul 2. sınıftayken bırakma kararı aldı. Sonrasında ise bir tane terzinin yanına girerek çalışmaya başladı. Bu durum ise, onun ilerki dönemlerde kendisine ait başörtüsü modelini yaratabilmesine sebep oldu. 21 yaşındayken de gazetecilik yapmaya başlamış oldu. 1965 senesi içerisinde tesettüre girme kararı aldı. Yeni İstiklal isimli gazete içerisindeki yazılarından dolayı hakkında bir takım davalar açılmaya başlandı. Anadolu’yu karış karış dolaşıp vermiş olduğu konferanslar ile birlikte tartışmalar başlatmış durumdadır. Onu taklit etmeye başlayan genç yaştaki kızların başlarını aynı biçimde örtmeleri ile beraber bu tarzdaki örtüler şulebaşı şeklinde nitelendirilmeye başlandı.

Hür Söz ile birlikte Yeni İstiklal ve Babıalide Sabah gazeteleri üzerinde kadın sayfası yapmış oldu. Bugün isimli gazete içerisinde 1967 senesi ila 1971 senesi arasında köşe yazarlığı yaptı. Seher Vakti isimli dergide başyazarlık yaptı. 1971 senesi içerisinde de hapis yatmıştı.