Denizli ili içerisinde ”Çal Karası” şeklinde bilinmekte olan siyah renkli üzüm, bu sezonda yağışlardan dolayı çoğalan veriminden dolayı da üreticinin yüzünü güldürmeyi sürdürüyor.

Bölgede yaşayan halkın en önemli geçim kaynaklarından bir tanesi olarak öne çıkan ”Çal Karası” isimli üzümün hasatına, 180.000 dekar büyüklüğündeki bir alan içerisinde başlanmış oldu. Üreticiler ise söz konusu bu üzümleri hasatın hemen sonrasında ön işlemden geçirip ”yaş” ile birlikte ”kuru” şeklinde ayrıştırmakta. Üzümler ise, o bölgede yer alan tüccarlar tarafından bağdan alınıp fabrika ile birlikte depolara ulaştırılmış oluyor. Kuru üzümler ise, iç piyasaların yanında yurt dışına da yollanıyor.

Çal Belediyesinin Başkanı görevinde bulunan Fethi Akcan, gazetecilere yapmış olduğu açıklama içerisinde, üreticilerin son seneler içerisinde beklemekte olduğu geliri elde edemiyor olmasından dolayı ilerki dönemlerde üzümün ithal edilmek mecburiyetinde kalınabilecek olduğunu da savundu.

Bekilli ilçesi ile birlikte Baklan ilçesi ve Güney ilçesinin belediye başlanları ile özel bir çalışma başlatmış olduklarını ifade eden Akcan açıklamasında; ”Çiftçilerimiz ile birlikte hareket edip üzümlerin fiyatlarını tespit ederek üzüm üretim alanları içerisindeki rekoltenin düşmesini önlemek istemekteyiz. Bunun sayesinde ise alıcı şirketle üreticiler arasında bir bağ kurup herkesin kazanmış olduğu çok daha yeni bir oluşum ortaya çıkartmayı istemekteyiz.” ifadelerine yer verdi.