17 Ağustos 1999 tarihi içerisinde Gölcük merkezli olarak meydana gelen ve 17.000 kişinin yaşamını yitirmesine sebep olan depremin acıları devam ederken ünlüler de bu duruma kayıtsız kalmayarak depremin yıl dönümünde sosyal medya hesaplarından paylaşımlar yaptı. İşte ünlülerin yaptığı o özel paylaşımlar;

Ferhat Göçer
Çiğdem Tunç
Ebru Gündeş
Suzan Kardeş
Süheyl Uygur
Nez
Mahmut Görgen

Ülkemizin kuzeyinden boydan boya geçtiği açıklanan Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerindeki batı kısmında gerçekleşen bu deprem, 17 Ağustos 1999 Salı gününde saatler 03:01’ü gösterirken başladı ve tam tamına 45 saniye boyunca devam etti.

Söz konusu bu depremin merkez üssü ise İzmit ilinde yer alan Gölcük ilçesi şeklinde açıklanmış oldu. Depremle alakalı büyüklük ise Richter ölçeğine bakılarak Amerika Birleşik Devletleri’nin Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS) yetkilileri tarafından 7.6 büyüklüğünde; Boğaziçi Üniversitesi’nin Kandilli Rasathanesinde yer alan görevliler tarafından da 7.8 şeklinde ölçülmüş oldu.

Bunlarla beraber, bugün genel bir şekilde depremin büyüklüğü, ilk gerçekleştirilen açıklamalar esnasında duyurusu yapılan 7.4 şeklinde kabul edilmeye devam edilerek bu ölçü kullanılmakta.. 17 Ağustos tarihinde gerçekleşen deprem, büyüklüğünden dolayı Türkiye içerisinde gerçekleşen en büyükler arasında 2. yer sarsıntısı şeklinde kayıtlara geçmiş oldu.

Derinliği tam olarak 17 kilometre olduğu açıklanan bu sarsıntı esnasında yer kabuğunun sağ tarafa doğru hareket etmiş olduğu ve 120 kilometre uzunluğundaki bir hat üzerinde de kırılmış olduğu ifade edildi.