Denizli ilinde yer alan Pamukkale ilçesi içerisinde taş ocağı yatırımıyla alakalı olarak Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci esnasında yapılması konusunda plan oluşturulan halkın katılımıyla alakalı toplantı, mahalle sakinlerinin oluşturmuş olduğu bir grubun protestosundan dolayı gerçekleştirilemedi.

Güzelpınar Mahallesi içerisinde ortalama 75 hektar büyüklüğündeki bir alana yapımı konusunda planlar yapılan taş ocağıyla alakalı kırma ile birlikte eleme tesisi yatırımı konusunda ÇED sürecinin dahilinde Uzunpınar Mahallesi içerisinde halkın katılımı toplantısı organize edilmiş oldu.

Toplantı başlamadan önce ise mahalleli sakinlerinin oluşturmuş olduğu bir grup, protesto gösterileri gerçekleştirdi. Ellerinde yer alan taş ile birlikte kekikleri göstererek slogan atmaya başlayan grup, kurulması konusunda planlar yapılan tesisin ekolojik dengeyi bozacak olduğunu, doğaya çok büyük bir zarar verecek olduğunu iddia etti.

Protestoların gerçekleşmesinin hemen sonrasında Çevre ile Şehircilik İl Müdürlüğüne bağlı ekipler toplantının yapılamayacak olduğu konusunda bir karar vermiş oldu.

Grup içerisinde yer alan kadınlar, ”Kanser olmayı istemiyoruz” ile birlikte ”Çocuklarımızın geleceği için taş ocaklarına hayır” ve ayrıca ”Havam ile birlikte suyuma ve toprağıma dokunma” şeklinde sloganlar attıktan sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Güzelpınar Mahallesinin Muhtarı görevinde bulunan Ergün Gürsoy, gazetecilere yapmış olduğu açıklama içerisinde, açılması konusunda plan yapılan taş ocağının mahallede yer alan tarımsal üretime zarar verecek olduğunu iddia etti.