İç Hastalıkları ile Kardiyoloji Uzmanı görevinde bulunan Profesör Doktor Canan Karatay, son vermiş olduğu röportaj içerisinde herkesin dikkatlerini çekmeyi başaran açıklamalara imzasını atmış oldu. Karatay, açıklamasında tamamen sağlıklı bir yaşamla ilgili olarak kurtlu elmanın kurtlardan temizlenip yenilmesinin gerekli olduğunu ifade etti.

Ev içerisinde yapılan limonlu soğuk çay içilmesi konusunda da tavsiyeler veren Karatay, şu ifadelere yer verdi; ”Şeker bulunan ve gazlı içecekler fazlasıyla tehlikeli bir yapıdadır. Tamamının içerisinde ne yazık ki bilhassa meyveli durumda bulunanlarda, bromür (kimyasal bir durumdaki bileşen) ismine sahip bir zehir bulunuyor. Tüm vücut üzerinde bu hastalıkları başlatmış olanda aslında bromür. Bunun insan vücudu üzerinde bir yeri bulunmuyor. Kavun ile birlikte karpuzlar çıkmaya başladığı zamansa hastalarımın ürik asitlerinde bir yükselme oluyor. Bundan dolayı da her şeyin aşırı bir miktarda zararlı bulunduğu gibi kavun ile birlikte karpuz tüketimi konusunda da dikkat edilmesi gereklidir. Fazlasıyla çok bilinmekte olanın tam tersine kırmızı et ile birlikte kuru fasulye, yumurta ya da protein ürik asidi arttırma. ”Yerseniz eğer kurtlu bir elma yiyin” ifadesini kullanıyorum. Kurdu hiç bir şekilde yemeden elmayı yiyebilirler.”

İmmün sistemiyle alakalı hastalıkların en büyük nedeninin rafine şeker ile birlikte tuz ve un olduğunu ifade eden Karatay, doğal bir durumda bulunan yağların hiçbir zaman hastalık yapmayacak olduğuna da vurgu yaptı.