Denizli ilinde yer alan Kale ilçesi içerisinde coğrafi işaret belgesine sahip Kale biberi, bu sene içinde çok daha yüksek bir rekolteden dolayı üreticisini memnun etmeyi başardı.

Kale biberi esnasında hasat işlemlerinin olumlu hava koşullarının da etkisi ile verimli bir şekilde geçmiş olması, üreticilerin yüzünü güldürmeye başladı. Geçtiğimiz sene içerisinde olumsuz hava şartlarından dolayı 600 dekarlık bir alana içerisinde 2.000 tonluk bir biber hasadı yapmış olan üreticiler, bu sene içerisinde de 3.000 ton rekolte beklemeye başladı.

Hafta içerisinde 3 ila 4 defa hasat yapmış olan üreticiler tarla içinde biberi 2 ila 3 Türk Lirası tutarından, pazarlarda da 3 ila 4 Türk Lirası tutarından satışa sunmuş oldu.

Ülkemizin 3 tane tescilli biberinden bir tanesi olarak öne çıkan Kale biberine çok daha yeni pazarlar bulabilmek ve ürünün dışa açılmasını sağlama konusunda çok büyük bir isteği bulunan yerel yönetim, üretici ile birlikte tüccarların yanı sıra ürünün tanıtımını da festivaller düzenleyerek yapmaya çalışmakta.