Türkiye Ziraat Odalarının Birliği (TZOB)’nde Genel Başkan görevinde bulunan Şemsi Bayraktar, bu sene içerisinde buğdayda 20 milyon ton seviyelerinde bir rekolte beklemekte olduklarını açık bir şekilde ifade etti.

Denizli Valisi görevinde bulunan Hasan Karahan’ı makamı içerisinde ziyaret etmiş olan Bayraktar, burda gerçekleştirdiği konuşma esnasında, geçtiğimiz hafta gerçekleşmiş olan depremden etkilenen bölgeler üzerinde çok daha detaylı incelemeler gerçekleştirmek amacıyla Denizli iline gelmiş olduğunu ifade etti.

Bayraktar ayrıca, depreme karşı alınması gereken tedbirler kapsamında ziraat odaları olarak ellerinden ne geliyor ise her şeyi yapacak olduklarını da açık bir şekilde dile getirmiş oldu. Gazetecilerden biri tarafından sorulan Kurban Bayramı dolayısı ile meydana gelen ekonomik hareketliliğe yönelik soruyu da açık bir şekilde cevaplamış olan Bayraktar, bayram süreci içerisinde 3 milyon 600.000 tane hayvanın kurbanlık bir şekilde değerlendirilmiş olduğunu ve tam olarak 11,9 milyon Türk Lirası tutarında bir ekonomik hareketlilik yaratılmış olduğu konusunda tahminlerinin bulunduğunu ifade etti.

Hububat ürünleri içerisinde hasat sezonunun başlamış olduğuna da işaret etmiş olan Bayraktar, ülkenin %70’lik bir kısmında hububat ekiminin yapılmış olduğunu belirtti. Ayrıca tam olarak 25 milyon ton buğday üretimi hedeflerinin olduğunu da açık bir şekilde belirtti.