Denizli ili içerisinde çocukluk merakıyla başlamış olduğu el işçiliğiyle ayakkabı yapmayı 40 seneden beri devam ettiren İdris Sarıdemir, gün içerisinde onlarca sayıdaki ayakkabıyı elleriyle yapıp derileri de adeta sanata dönüştürmüş oluyor. Yaklaşık olarak 40 seneden beri mesleğin içerisinde olduğunu açık bir şekilde ifade eden Sarıdemir’in en fazla şikayet ettiği konu da öteki kaybolmaya yaklaşan meslekler arasında olduğu gibi çırak yetişmiyor olması.

Denizli ili içerisinde ayakkabıcılık yapmaya devam eden Sarıdemir mesleğe çocukluk dönemlerinde tanımış olduğu ayakkabı tamircisinin ayakkabı kalıplarına karşı duyduğu merakıyla başlamış olduğunu belirtti. Her geçen gün 10’larca sayıdaki ayakkabıyı yapmış olduğunu belirten Sarıdemir el emeğinin yanı sıra ince bir işçilik yaparak işlemiş olduğu ayakkabılar sayesinde 40 seneden beri geçimini sağlamakta.

Mesleğe çocukluk dönemindeki ayakkabı kalıplarına karşı merak duymasıyla başlamış olduğunu ifade eden Sarıdemir sonrasında ise; ”1980 tarihinde Çal ilçesinde çırak olarak başlamış olduğum bu mesleğe. 1983 senesi içerisinde de buraya kalfa olarak çalışmak amacıyla geldim, o dönemlerden bu döneme kadar da devam etmekteyim burada işçi olarak. Bu şekildeki mesleği seçmiş olmam, çocukluk dönemlerinde bir tane tamirci amca bulunuyordu. Onun ayakkabı kalıplarına karşı merakıma beraber bu işe heveslenmiş olduğumdan dolayı başladım. O dönemlerde çocuk olduğumdan dolayı kalıpları bizler ayakkabı sanıyorduk. Sormaktaydık ”amca bunlar nasıl giyilebiliyor” şeklinde. Takunyası bulunuyordu bunun ağız kısmında. Onu çıkartarak ”buradan giyilmekte” şeklinde anlatırdı. O dönemlerde bir merak sarmış oldu, daha sonrası ise devam etmekteyim” ifadelerine yer verdi.