Denizli ilinde yer alan Babadağ ilçesi içerisinde 1800 senesinde Mihrişah Valide Sultan’ın yaptırmış olduğu tarihi bir durumdaki 219 senelik Kırcataş Cami heyelandan dolayı boşaltılmış bölge üzerinde bakımsızlığın yanı sıra ilgisizlikten dolayı da adeta harabeye dönmüş durumda. İbadete tamamen kapatılmış olan cami şu zamanlarda ise yıkılma konusundaki bir tehlikeyle karşı karşıya.

Babadağ ilçesinde yer alan Gündoğdu Mahallesi içerisinde 2014 senesi içinde gerçekleşen heyelandan sonra 420 tane konutla birlikte 120 tane de iş yeri boşaltılıp mahalle komple yıkılmış oldu. Mahallenin tam orta kısmında yer alan Kırcataş Cami de tarihi bir durumda olduğundan dolayı kapısına bir kilit vurulup, ibadet yapmaya kapatıldı. O tarihlerden bu zamana kadar tamamen atıl bir şekilde beklemeye başlayan cami üzerinde herhangi bir şekilde restorasyon çalışması yapılmamış durumdayken, cami ise adeta yıkılma riskiyle karşı karşıya gelmiş oldu. Duvarlarının çok büyük bir bölümü üzerinde çatlaklar meydana gelen ve sıvaları tamamen dökülmüş olan caminin öte yandan camlarının da kırılmış olduğu açık bir şekilde gözlendi. Caminin duvarlarının üzerine yazılmış olan yazılar da sorumsuzlukla birlikte duyarsızlığın ”bu kadarı büyüğü de olmaz” yorumlarının yapılmasına sebep oldu. Vatandaşlardan bazılarının iddialarına bakılırsa da özellikle akşam olduğu zaman caminin bahçe kısmında alkol alınmakta olduğu ifade edildi.

Caminin içerisinde yer alan ve tarihi eser niteliği taşımakta olan şamdan ile birlikte avize ve de halıların Aydın Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nde yer alan yetkililer tarafından götürüşmüş olduğu bilgisine ulaşıldı.