Amerika Birleşik Devletleri asıllı rap sanatçılarından biri olan Nicki Minaj, Suudi Arabistan’da yer alan Cidde kenti içerisinde 18 Temmuz tarihinde Cidde Dünya Festivali dahilinde verecek olduğu konseri iptal ettiğini duyurdu. Amerika Birleşik Devletleri asıllı sanatçı Suudi Arabistan’da yer alan kadın hakları ile birlikte eşcinsel durumdaki LGBT topluluğuna destek olmak maksadıyla bu şekilde bir karar almış olduğunu belirtti.

Minaj, söz konusu bu konuyla alakalı yapmış olduğu açıklaması içerisinde; ”Dikkatli bir şekilde düşündükten sonrasında Cidde Dünya Festivali dahilinde planlanmış olan konserimi yapmama konusunda bir karar aldım. Suudi Arabistan’da yer alan hayranlarıma şov sunmaktan farklı herhangi bir şey istememekteyken kadın haklarına ile birlikte LGBT topluluklarına ve de ifade özgürlüğüne destek verecek olmasının fazlasıyla önemli bir durumda olduğunu düşünmekteyim” ifadelerine yer verdi. Diğer taraftan ünlü durumdaki sanatçı, bahsi geçen konularda daha iyi bir şekilde eğitmeyi istediğini ifade etti.

Veliaht Prens olan Muhammed bin Selman’ın ülke içerisinde reform kararının hemen sonrasında farklı atılımlar yapmaya başlanmış idi. Cidde ev sahipliği ile gerçekleştirilmesi konusunda planlar yapılan Dünya Festivali de bu reform gayretlerinin dahilinde gerçekleştirilmesi konusunda planlar yapılan çok özel bir organizasyon.

Cuma gününde, Amerika Birleşik Devletleri’nde merkezi bulunan İnsan Hakları Vakfı, Minaj’a özel bir mektup yollayıp 18 Temmuz tarihi içerisinde gerçekleşecek konserini iptal etme konusunda bir çağrı yapmıştı. Vakıf yollamış olduğu mektubu üzerinde; ”rejimin vereceği parayı hiç bir şekilde kabul etmemesi” şeklinde bir tavsiyede bulunmuştu.