Denizli ilinin Valisi görevinde bulunan Hasan Karahan, kent içerisinde yer alan lavanta ekim alanlarını 50.000 dekar alanına kadar çıkartmayı hedeflemekte olduklarını ifade etti.

Tarım ile Orman İl Müdürlüğü tarafından yürütülmekte bulunan ”Tıbbi ile Aromatik Bitkilerin Yaygınlaştırılması Projesi” dahilinde 2016 senesi içerisinde Acıpayam ilçesinde yer alan Mevlütler Mahallesi içinde tesis edilmiş 50 dekar büyüklüğündeki lavanta demonstrasyon parsel kısmının çiftçilerle birlikte sektöre tanıtımının yapılması maksadıyla ”Lavanta Tarla Günü” gerçekleştirildi.

Vali görevinde bulunan Karahan, burda yapmış olduğu konuşma esnasında, kentin her bir alan içerisinde olduğu gibi tarım konusunda da önder kentlerden bir tanesi olduğunu anımsattı.

Tıbbi ile birlikte aromatik ürünler açısından çok önemli bir merkez konumunda yer aldıklarını açık bir şekilde ifade eden Karahan, konuşmasını şöyle sürdürdü;

”devam ettirilen proje kapsamında ada çayı ile birlikte nane, dağ çayı, safran, biberiye ve salep benzerindeki bitkiler üstünde çalışmalar gerçekleştiriliyor. Kekik konusunda zaten birinci konumundayız ancak lavanta hususu da daha yeni. Türkiye içerisinde kekik üretiminin %86’lık bir kısmının gerçekleştirilmekte olduğu ilimizde lavanta konusunda da çok ciddi bir potansiyel bulunuyor. Denizli ili içerisinde projeye başlamış olduğumuz 2015 senesi içerisinde 3 ila 5 dekarlık alan içinde lavanta ekilmekteyken 2019 senesinde de 1.000 dekarlık alanın üstüne çıktı. Kent içerisindeki lavanta ekim alanlarını da 50.000 dekarlık bir alana çıkartmayı hedeflemekteyiz.”