Katılmış olduğu bir program içerisinde tartışma yaratacak açıklamalar gerçekleştiren ünlü yönetmenlerden biri olan Kutluğ Ataman; ”Gezi Parkı içerisinde ”Mustafa Kemal’in askerleriyiz” şeklinde yürümekte olanlar acaba bugünlerde kendilerine ‘Biz aslına bakılırsa Fethullah Gülen’in askerleriymişiz” diye düşünüyorlar mı?” ifadelerine yer verdi.

Filmleri ile birlikte kendisine ait sanat eserleri dünyanın genelinde gösterilmekte olan yönetmenlerden Kutluğ Ataman, Habertürk Kanalı içerisinde Kübra Par’ın sunmuş olduğu ”Açık ve Net” isimli programa konuk olarak katıldı. Gezi parkı olayları ile birlikte FETÖ’nün elebaşı olarak bilinen Fetullah Gülen’den söz eden Ataman, tartışmalar yaratabilecek bir takım açıklamalara da imzasını atmış oldu.

Kutluğ Ataman açıklaması içerisinde; ”Gezi Parkı içinde çadırları yakan ve yakma emri vermiş olan polis ekiplerinin, 15 Temmuz tarihi içerisinde gerçekleşen darbe girişimi esnasında bir tane tankın içinden yakalanmış olduğunu da bilmekteyiz biz artık. Asıl öz eleştiri yapması gerekli olan insanlar, hani sürekli olarak ”Mustafa Kemal’in askerleriyiz” diye söyleyerek yürümekte olan arkadaşlar acaba bugünlerde kendilerine dönüp bir şu soruyu soruyorlar mı? ”Biz aslına bakılırsa Fethullah Gülen’in askerleriymişiz” şeklinde diyorlar mı?” ifadelerine yer verdi.