Denizli ili içerisinde gerçekleştirilmiş olan tarihi eser kaçakçılığı operasyonu kapsamında Roma dönemine ait olduğu açıklanan, kanatları bulunan 3 başlı mermerden yapılmış bir tane kadın heykelinin ele geçirilmiş olduğu açıklandı. Kaçakçılık yapmakta oldukları iddia edilen 4 şahıs ise ekipler tarafından gözaltına alındı.

Denizli emniyeti kent içerisinde toplayıcı isminin altında maddi bir durumdaki değeri yüksek seviyede bulunan tarihi eserlerin yasa dışı yollar kullanılarak satışının gerçekleştirilecek olduğu ihbarının hemen sonrasında hızlıca harekete geçti. Devam ettirilen teknik takiplerin yanısıra incelemelerden sonra tespit edilmiş olan kaçakçılık şüphelilerini yakalayabilmek amacıyla bir çalışma başlatmış olan ekipler, şüpheli şahısların kullanmakta olduğu tespit edilen 2 tane arabayı takibe akmaya başladı. Arabalara özel bir şekilde operasyon yapan polis ekipleri, 4 tane şüpheli şahsı hemen gözaltına aldı. Arabalar üzerinde yapılmış olan aramalar esnasında Roma dönemine ait olduğu açıklanan 3 başı bulunan ”Güzel kadın” şeklinde tasvir edilmekte bulunan mermer bir tane heykel ele geçirilmiş oldu.

Müze Müdürlüğü tarafından görevlendirilen uzman arkeologun yanı sıra müzenin araştırma görevlilerinin tarafından da incelenmiş olan bu heykelin, Roma dönemlerine ait 3 tane kadın başı bulunduğu ve her 2 tarafında ellerinde meşale figürü şeklinde tasvir edilmiş olduğu, arka kısımda ise kanat figürlerinin yer aldığı açık bir şekilde tespit edilmiş oldu.

Ele geçirilmiş olan bu eserin korunması gereken kültür varlığının orijinal envarterlik değerine sahip ve müze içerisinde bulunması gerekli bir tarihi eser olduğu ifade edildi. Operasyon kapsamında yakalanmış olan 4 tane şüpheli şahıs haklarında Kültür ile Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet etme suçu sebebiyle adli işlem gerçekleştirildi.