Türkiye içerisinde kiraz üretimi konusunda en önemli üretim merkezlerinden bir tanesi olarak öne çıkan Denizli ilinin Honaz ilçesi çinde hasatla ilgili dönem son günlerine yaklaşmış bir durumdayken, ihraç edilmek amacıyla 22 Türk Lirası tutarından alınmış olan kiraz, üreticisinin de yüzünü güldürmüş oldu.

Honaz ilçesi içerisinde kiraz hasadı son hızı ile devam etmekte. Sabah daha gün ağarmadan başlamış olan kiraz toplama işi sıcak havalardan dolayı öğlen saatleri yaklaştığında sona etmiş oluyor. Toplanmış olan kiraz ise kalibresine yani boyutlarına göre ayrılmaya başlanırken, Honaz kirazı da yerli piyasa içerisinden daha fazla yurt dışına ihraç edilmek amacıyla toplanmakta. En az 3 Türk Lirası tutarından alıcı bulmakta olan kirazın ihracat kısmında da fiyatı 22 Türk Lirası tutarına kadar çıkmakta.

İlçe içerisindeki kiraz üreticileri ise bu sene içerisinde rekoltenin biraz daha düşük durumda bulunmasına karşın ihracat açısında beklentiyi karşılamakta olduğunu da açık bir şekilde ifade edip, ilçe içerisinde sulama açısında bir takım sıkıntılar yaşanmış olduğunu bu sebepten dolayı da bazı sorunlar yer aldığını açık bir şekilde ifade etti.