Denizli ili içerisinde, kurmuş oldukları internet sayfası üstünden oto yedek parçası satma şeklindeki bahaneyle vatandaşları yaklaşık olarak 400.000 Türk Lirası tutarında dolandırmış oldukları iddia edilen 7 kişi yakalanarak gözaltına alındı.

Alınmış olan bilgiye bakılır ise, internet üstünden oto yedek parçası alma konusunda isteği olan bir kişinin 12.500 Türk Lirası tutarında dolandırılmış olduğunu ifade ederek şikayetçi olması üstüne Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından bir soruşturma başlatılmış oldu.

İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı olarak görev yapan Siber Suçlarla Mücadele Şubesinin Müdürlüğüne bağlı ekipler tarafından gerçekleştirilen çalışma esnasında, internet üzerinden sahte şirket adlarıyla açılmış olan sitelerden yardım alarak Türkiye tamamında 2 ay içerisinde vatandaşları yaklaşık olarak 400.000 Türk Lirası tutarında dolandırmış oldukları tespit edilen 1 tanesi kadın 8 tane şüpheliyle alakalı gözaltı kararı verilmiş oldu.

Bilişim sistemlerinin üstünden nitelikli bir şekilde dolandırıcılık yapmakta oldukları tespit edilen kişilere yönelik olarak gerçekleştirilen eş zamanlı operasyon kapsamında A. R. K ile birlikte M. A, R. K, T. K, A. A, S. Ş. ve İ. K. gözaltına alınmış oldu.

Şüpheli şahısların ev ile birlikte iş yerlerinde gerçekleştirilen arama esnasında 3.500 türk Lirası tutarındaki parayla beraber bilgisayarlar, kredi kartları ve cep telefonlarına da el konulmuş oldu.

Emniyet içerisindeki işlemlerinin sonrasında adliyeye sevk edilmiş olan 7 kişinin tutuklandığı açıklandı. Soruşturma dahilinde 1 kişinin daha aranmakta olduğu bilgisine ulaşıldı.