Denizli ili içerisinde, Birleşmiş Milletler Mültecilerin Yüksek Komiserliği Bürosu (UNHCR) iş birliği ile birlikte Suriye uyruklular ilk sırada olmak üzre Irak uyruklu, İran uyruklu ve de Afgan uyruklu mültecilere özel ”Kardeşlik ile Uyum Festivali” düzenlendi. Söz konusu bu etkinlik esnasında çocuklar şarkılar eşliğiyle yüzlerini boyayarak, palyaçolarla beraber dans etmiş oldu.

Festival ise Pamukkale ilçesinde yer alan Karşıyaka Mahallesi içerisinde düzenlendi. Söz konusu bu özel festival mülteciler tarafından da çok yoğun bir ilgi görmüş durumdayken, etkinliğe ayrıca Türk vatandaşlarda katılmış oldu. Etkinlik ise 20 Haziran tarihindeki mülteciler günü dahilinde UNHCR ile birlikte Gençlik ve Spor Bakanlığı ortaklığı ile gerçekleştirilmiş oldu.

Etkinlik kapsamındaki asıl maksadın ise Türk asıllı çocuklarla beraber Suriyeli asıllı, Afgan asıllı ve İran asıllı çocukların uyum içinde yaşamalarını sağlayabilmek olduğu ifade edildi. Söz konusu bu etkinlik esnasında şarkılar eşliğiyle çocuklar palyaçolarla da dans etmiş oldular. Palyaçolar ise etkinlik alanında yer alan çocuklara balon dağıtarak, yüzlerini de boyamış oldu. Etkinliğe Pamukkale Belediyesisinin Başkan Yardımcısı görevinde bulunan Ayhan Soyfidan ile birlikte mahallede yaşayan halk ve her yaştan çocuklar katılım gerçekleştirdi.