Tuz serpme hareketi ile birlikte bütün dünya üzerinde fenomen olmayı başaran sosyetik kasaplardan biri olan Nusret Gökçe, geçmiş olduğumuz günler içerisinde Cannes Film Festivali esnasında En İyi Blogger ödülüne layık görülmüş oldu. Sosyal medya hesaplarından biri olan Instagram üzerinden paylaşmış olduğu videolar sayesinde gündeme gelmeye devam eden Gökçe, en son ise et pişirme videosu ile olay oldu.

Nusret, bu kez ise yazlık mekanlarından biri olan Bodrum Yalıkavak’ta yer alan restoranında yapmış olduğu şov ile birlikte dikkatleri çekmiş oldu. Yağda pişirmiş olduğu eti, çok daha az pişmiş bir durumdaki etin arasına koyup yemiş olan Nusret, videosunu ise ”İnanılmaz. Fazlası ile lezzetli” şeklindeki bir not ile paylaştı. Gökçe’nin paylaşmış olduğu bu video kısa zaman içerisinde binlerce sayıda yorum ile birlikte beğeni almış oldu.

Kazancını sürekli olarak yatırıma harcamakta olan Nusret Gökçe, geçmiş olduğumuz günlerde vermiş olduğu bir söyleşi esnasında ”Bugün firmamın marka değeri tam olarak 1,5 milyar dolar şeklinde hesaplanmakta” ifadelerine yer vermişti. Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan bir tane yayınevi de Nusret’in yaşam hikayesini kitaplaştırmak amacıyla bir çalışmayı da başlatmıştı.