Tiyatro sanatçılarından biri olan 71 yaşında bulunan Enis Fosforoğlu, 11 Haziran tarihi içerisinde de bir kalp krizi geçirmişti. Memorial Şişli Hastanesi içerisinde hızlı bir şekilde tedavi altına alınmış olan Fosforoğlu kısa bir zaman sonra ise taburcu olmuştu.

Enis Fosforoğlu kim?

1948 yılı içerisinde İstanbul’da doğmuş olan Enis Fosforoğlu tiyatro ile birlikte sinema ve de dizi oyuncusudur.

Sanatçılar arasında yer alan Renan Fosforoğlu ile birlikte Mualla Kavur’un oğlu olarak doğan Enis Fosforoğlu, Belkıs Dilligil (teyzesi) ile birlikte Avni Dilligil (eniştesi) ve Aliye Rona (eniştesinin kızkardeşi) benzerindeki sanat kökenine sahip bir aileden geliyor. Tiyatro ile dublaj sanatçılarından biri olarak tanıdığımız Ferdi Merter’le de kardeştirler. Kızı ise tiyatro sanatçıları arasında yer alan Seren Fosforoğlu’dur.

1970 ila 1976 senelerinin arasında Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü içerisinde görev üstlenmiş oldu. Çok daha farklı tiyatro toplulukları içerisinde de rol almaya devam ederek, kendi ismine bir tiyatro kurdu ve uzun seneler boyunca pek çok sanatçının yetişmesi için çok büyük bir katkı sağladı. Sinema filmleri de çevirmiş olan başarılı durumdaki sanatçı, senaryo ile birlikte yönetmenlik denemelerinde de bulunmuş oldu. TRT FM ile birlikte Halk TV Radyo içerisinde radyo programları yaparken ve tiyatro üstüne de dersler vermeye devam etti.