Ebru Gündeş, Beykoz ilçesinde boşanmış olduğu eşi Rıza Sarraf ile kendisine ait durumdaki ikiz yalılara kaçak bir kat ilave edip, dış taraftan asansör yaptırmış oldukları iddiasıyla; ”Kültür ile Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na muhalefet” etme suçu sebebiyle 6 aydan 3 seneye kadar hapis cezası istemi ile yargılanmakta olduğu davada 11 Mart tarihi içerisinde beraat etti.

Amerika Birleşik Devletleri içerisinde bulunduğundan dolayı Rıza Sarraf’ın ifadesini alamamış olan mahkeme, bu durumu gerekçe gösterip Sarraf’ın dosyasını da Gündeş ile Gökdemir’in dosyasından ayırıp farklı bir esasa kaydetmiş oldu. Öteki sanık inşaat mühendisi olduğu açıklanan Hakkı Süha Gökdemir de 1 sene 8 aylık bir hapis cezasına çarptırılmış durumda.

Cumhuriyet gazetesinden Hazal Ocak’ın yapmış olduğu haberine bakılır ise, Mahkeme bu cezayı ertelemiş bir durumda. Karardan sadece 1 gün sonrasında eski İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Cumhuriyet Halk Partisi’nden meclis üyesi görevini yapmış olan Hüseyin Sağ, Çevre ile Şehircilik Bakanlığı’na başvuruda bulunarak karara itiraz edip etmeyecek olduğunu sordu. Bakanlık tarafından Sağ’a verilen yanıt içerisinde beraatle ilgili kararın kendilerine 10 Nisan tarihi içerisinde tebliğ edilmiş olduğu ifade edildi. Yazı içerisinde; ”12 Nisan tarihinde beraat kararına karşı bir istinaf yoluna başvurulmuştur” şeklindeki ifadelere yer verildi.