Türkiye kivi üretimi içerisinde ilk sıralarda yer almasa bile son seneler içerisinde artmış olan üretim alanlarından dolayı alternatif durumdaki ihracat kalemlerinin arasında kivi ilk sırada bulunuyor. Genel olarak yağışlı bölgeler içerisinde yetişmekte olan kivide Türkiye içerisinde birinci sırada Yalova yer almakta. Yalova ilinin sonrasında ise Ordu ili ile birlikte Samsun ili, Rize ili, Giresun ili, Trabzon ili, Düzce ili ve Sakarya ilinde de kivi üretimi yapılmakta. Bu söz konusu illerin haricinde Mersin iliyle beraber Muğla ilinin belli bölgeleri içerisinde de kivi üretimi yapılmakta.

Denizli ili içerisinde en büyük 2. üzüm üretim merkezine sahip ilçelerden biri olan Buldan ilçesinde çiftçilere alternatif bir ürün sunabilmek amacıyla yeni bir adım daha atılmış oldu. Üzüm ilk sırada olmak üzre, kestane ile birlikte ceviz, badem,
zeytin, çilek ve de fasulye benzerinde çok fazla sayıda tarım ürünün üretilmekte olduğu ilçede şimdi ise kivi üretimi amacıyla ilk adım atılmış durumda. Buldan Ziraat Odasının Başkanlığı, Süleymanlı Mahallesi ile birlikte Yayla Mahallesi, Kovanoluk Mahallesi, Alandız Mahallesi, Kaşıkçı Mahallesi, Kurudere Mahallesi, Kadıköy Mahallesi ve Oğuz Mahallesi içerisinde deneme üretimi gerçekleştirilmek üzere 40 tane kivi fidanını çiftçilere verdi.