Pamukkale Belediyesi, 2014 senesi içerisinde köy statüsünden çıkarak mahalleye dönüşmüş olan 16 yerde kaçak durumdaki yapılaşmayı önleyebilmek maksadıyla ”Ücretsiz Tip Proje” ismine sahip bir uygulama başlattı.

Denizli ili 2014 senesi içerisinde büyükşehir olurken, bu söz konusu değişimle beraber 16 tane yerleşim biriminin de köylükten çıkıp mahalleliğe dönüşmüş olduğu bilinmekte. Pamukkale ilçesinin sınırları içerisinde bulunan Akçapınar Mahallesi ile birlikte Belenardı, Mahallesi, Akdere Mahallesi, Develi Mahallesi, Çeşmebaşı Mahallesi, Eymir Mahallesi, Eldenizli Mahallesi, Haytabey Mahallesi, Güzelpınar Mahallesi, Kavakbaşı Mahallesi, Karataş Mahallesi, Kurtluca Mahallesi, Kocadere Mahallesi, Yeniköy Mahallesi, Küçükdere Mahallesi ve de Yukarışamlı kırsal alanlar içerisindeki mahalleler oldu. Pamukkale Belediyesi, ilçenin genelinde yer alan kaçak yapılaşmanın önüne geçebilmek amacıyla yapmış olduğu çalışmalar kapsamında ismi geçen mahalleler içerisinde uygulanmak amacıyla ”Ücretsiz Tip Proje” isimli bir çalışmayı başlattı.

Pamukkale Belediyesinin İmar ile Şehircilik Müdürlüğü tarafından yaşama geçirilmiş olan bu uygulama içinde, köy yerleşim alanlarının içinde yaşamını sürdüren vatandaşlara bir şekilde olarak tip projeler verilmiş olduğu bilgisine ulaşıldı. İsmi geçmekte olan mahalleler içerisinde 36 metrekareden başlayarak 450 metrekarelik bir büüyklüğe kadar konut ile birlikte tarımsal depo, besihane, pazaryeri, atölye ve camii benzerindeki fonksiyonlarda toplam olarak 48 tip proje hazırlanmış olduğu da ifade edildi. ”Ücretsiz Tip Proje” uygulamasından yararlanmayı isteyen vatandaşlar ise, tapu ile birlikte parsel bilgileriyle beraber Pamukkale Belediyesinin İmar ve Şehircilik Müdürlüğü’ne başvuru yapıp istemiş olduğu tip projeyi bedava bir şekilde alarak, uygulatabiliyor olacak.