Denizli ilinin Çivril ilçesi içerisinde bahar yağmurlarıyla beraber ortaya çıkmaya başlayan salyangozları toplamakta olan köylüler ek bir gelir elde etmeye başladı. Gün içerisinde yaklaşık olarak 5 ton salyangozun toplanmış olduğu Çivril ilçesinde toplanmış olan salyangozlar İzmir iliyle beraber Balıkesir ilinde yer alan işletmelere yollanıyor.

İlçenin genel olarak Hamam ile Beyköy mahalleleri içerisinde toplanmış olan salyangozlar sabah erken saatlerde alım merkezlerine getirilip satılmakta. Nisan ayının başından 15 Mayıs tarihine kadar süren salyangoz sezonu içerisinde toplanmış olan salyangozların kilosunun fiyatı 3,5 lira tutarından satılmakta. Çivril ilçesinin yanında Uşak ilinin Sivaslı ve Karahallı ilçeleri içerisinden de çok fazla sayıda vatandaş toplamış olduğu salyangozları Çivril ilçesinde yer alan alım merkezlerine getirmekte.

Bahar ayları içerisinde salyangoz toplayıp aile bütçesine katkıda bulunmuş olan Ercan Akgöz salyangozların nemli ve çok yağışlı zamanlar içerisinde ortaya çıktığını da ifade ederek; ”Baharın gelmesi ile beraber kırların yanı sıra yol kenarları içerisinde salyangoz toplamaya başlıyoruz. Elle birer birer her böceği çuval veyahut kovaların içine atarız. 1 kişi gün içerisinde 50 kiloya yakın böcek toplamakta. Toplama işi ise yaklaşık olarak 45 ila 50 gün devam eder. Toplamış olduğumuz salyangozları ise kilosu 3,5 lira tutarından satmaktayız. Sabah 5 gibi başlamış olduğumuz toplama işi ise sabah saatler 9:30 ila 10:00 gibi bitiyor sonrasında ise alım yerinde satışını yaparız. Çivril ilçesinde yaklaşık olarak 100 tane aile bahar geldiği zaman bu işi yapar” ifadelerine yer verdi.