Denizli ilinin Kale ilçesi içerisinde damaklarda bırakmış olduğu eşsiz tadıyla bilinen ve ”kuzu göbeği” şeklinde isimlendirilen mantar toplama sezonunun açılmasıyla beraber vatandaşlar dağ ve tepe demeden yolları aşındırmaya başlamış oldu.

Kale ilçesi içerisinde kuzugöbeği döneminin başlamış olmasından dolayı vatandaşlar mantarın yoğun bir şekilde yer aldığı bölgelere akın etmeye başladı. Kale ilçesinde yer alan Esenkaya mahallesinin sakinleri ise aile üyeleriyle beraber dağ ve bayır demeden her tarafta kuzugöbeği toplamak için çıktı. Nadir rastlanmakta olan bir mantar çeşidi olduğundan dolayı kilogram (kg) fiyatı da yaklaşık olarak 100 Türk Lirası tutarından alıcı bulmakta olan mantarı toplayan vatandaşlar kuzu göbeğini genel olarak kendi tüketimlerinde kullanmaktayken, arta kalanlar da özel bir şekilde talepte bulunmuş vatandaşlara satmaktalar.

Çevre halkıyla beraber şehir içi ve şehir dışından gelmiş olan vatandaşlarında son günler içerisinde uğrak mekanı durumuna gelmiş olan Esenkaya mahallesi içinde mantarın en fazla ise Deli Ahmet şeklinde isimlendirilen dere yatağı etrafında yer aldığı bilgisine ulaşıldı. Lezzetinin yanı sıra yararı öğrenildikten sonra artmış olan rağbet üstüne kuzu göbeğiyle alakalı olarak daha çok vatandaş gelmiş olduğunu belirten bölgenin halkı merkezden ve şehir dışından gelmiş olanlarla beraber kuzugöbeği toplanmakta olduğunu da söylediler