Denizli ili içerisinde polisin gerçekleştirmiş olduğu tarihi eser operasyonu dahilinde durdurulmuş olan otomobilde, 6. yüzyıla ait, üstünde altın yaldızlı motifler yer alan 2 tane el yazması kitabın ele geçirilmiş olduğu ve 1 kişininde gözaltına alındığı açıklandı. Kitapların ise Hz. İsa’dan koruma dilenebilmek amacıyla hazırlanmış olduğu ve Mısır menşeili bir durumda olduğu tespit edildi.

İl Emniyet Müdürlüğünün Kaçakçılık ile Organize Suçlarla Mücadele Şubesinin Müdürlüğüne bağlı ekipleri, istihbarat çalışması ile bir şahsın elinde yer alan tarihi eserleri satmaya çalışmakta olduğu bilgisine erişti. Bu bilginin üstüne ise polis, şahsın kullanmakta olduğu otomobili yakın bir takibe aldı. Bir zaman boyunca süren takibin sonrasında otomobil durdurularak, arama gerçekleştirildi. Arama esnasında, otomobilde yer alan poşet içinde peçeteye sarılmış durumdaki 2 tane el yazması kitabın ele geçirilmiş olduğu ve şüpheli durumdaki şahsında gözaltına alındığı açıklandı.

Ele geçirilmiş olan el yazması kitaplar ise inceleme yapılmak üzere Pamukkale Üniversitesinin Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü’ne yollandı. Burda yapılmış olan incelemenin sonrasında kitapların 6. yüzyıla ait durumda bulunduğu tespit edildi

Dönemi içerisinde saray tarafından kullanılmakta olan orijinal el yazması durumdaki kitapların, erguvan rengindeki papirüs yapraklardan oluşmuş olduğu ve içerisinde ise Hz. İsa’nın monogramının (simge ile birlikte harflerle oluşturulmuş nakış) yer aldığı, 8 kollu bir haç tasvirlerinin yer almakta olduğu tespit edildi. Kitapların ise, Hz. İsa’dan koruma dilenebilmek amacıyla hazırlanmış, genel olarak farklı hastalıklar ve kem gözlerden koruma sağlamış olduğuna inanılmakta olan ve ‘’Amuled’’ şeklinde isimlendirilen Mısır menşeğine sahip eserler oldukları bilgisine ulaşıldı.