Beykoz Kanlıca’da yer alan yalısı içerisinde Kültür ile Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu’na aykırı bir şekilde tadilat yapmış olduğu gerekçesinden dolayı 6 aydan 3 seneye kadar hapis cezası istemi ile dava açılmış olan Ebru Gündeş ve tadilatı gerçekleştiren Hakkı Süha Gökdemir’in yargılanmakta olduğu dava üzerinde karar çıktı.

Beykoz 1. Asliye Ceza Mahkemesi içerisinde görülmekte olan duruşmayı davanın açılmasına sebep olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin eski İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Meclis Üyesi olan Hüseyin Sağ ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Meclis Üyelerinden Hakkı Sağlam da izlemiş oldu.

Celsenin arasında sanıklardan Ebru Gündeş’in mazeret göstermesine istinaden resen ara celse açılıp ilave savunması alındı. Ebru Gündeş’in avukatı ise esasa yönelik olarak son savunması ile birlikte, savunmasının eki içerisinde müvekkilinin suça konu bulunduğu ileri sürülen yapı üzerindeki tadilat tarihinde çalışmakta olduğu yerlerin ve sahne programlarını açık bir şekilde sundu.

Suçun vasfının değişebilecek olduğundan ötürü ilave savunması alınmış olan tadilatı gerçekleştiren sanıklardan Hakkı Süha Gökdemir, yapıyla alakalı olarak yalnızca basit tadilat işlerinin izinlerini almış olduğunu da açık bir şekilde ifade ederek; ”Bundan sonrasında benim görevim bitti. Bunun dışında gerçekleştirilen işlerle alakalı bir bilgim yok” ifadelerine yer verdi.

Davayı karara bağlamış olan mahkemenin hakimi, Ebru Gündeş yönünden suçun unsurları oluşmadığından dolayı beraat kararı vermiş oldu.