Merkez üssünün Acıpayam ilçesindeki Karahüyük olduğu belirtilen deprem 4.1 şiddetine sahip olarak yerin 10 kilometre derinliğinde saatler 18:32’yi gösterirken gerçekleşti.

İçişleri Bakanlığının Afet ile Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından alınmış olan verilerine bakılırsa, 20 Mart 2019 Çarşamba Gününde saatler 09:34’ü gösterirken, merkez üssü Denizli ilinin Acıpayam ilçesinde tam 5.5 büyüklüğüne sahip bir deprem gerçekleşti.

Yerin tam olarak 11.36 kilometrelik derin kısmında meydana gelen bu deprem, çevre il ile ilçelerden de net bir şekilde hissedildi. Depremler esnasında Karahüyük Mahallesi ile birlikte Oğuz Mahallesi ve Ucarı Mahallesi’nde büyük bir kısmı kullanılmadığı bilgisine ulaşılan yaklaşık olarak 30 tane evin yıkıldığı açıklandı. Alaattin Mahallesi ile birlikte Kurtlar Mahallesi ve Oğuz Mahallesinde yer alan 3 farklı camide ise hasar oluştuğu bilgisi verildi.

Bu depremlerde 19 kişinin hafif bir şekilde yaralandığı açıklandı. Bazı mahallelerde yer alann evlerde ise çatlaklar oluşmasının yanı sıra bacaları da yıkıldı. Tekrar bazı mahalleler içerisinde yıkılan ahırlarda 2 tane büyükbaş hayvanın telef olduğu bilgisine ulaşıldı.

5.5 büyüklüğünde meydana gelen depremin sonrasında 22 Mart Cuma Gününde saatler 19:00’u gösterene kadar küçük büyük yaklaşık olarak 800 taneye yakın artçı sarsıntının gerçekleştiği açıklandı

Artçı sarsıntılardan dolayı korkuya kapılmış olan ilçenin halkı, geceleri de çadırlar içerisinde geçirdi.