Denizli ili içerisinde 12. sınıf öğrencilerinden biri olan Murat Duman, bir tane arkadaşının küçük yaştayken geçirmiş olduğu rahatsızlık sebebiyle kolunu kaybetmiş olmasından çok fazla etkilendi ve atık materyalleri kullanarak biyonik el maketi tasarlamayı başardı.

Pamukkale ilçesinin Kaymakamlığı, Delikliçınar 15 Temmuz Şehitler Meydanı içerisinde, ”13 Mart Pamukkale Nomofobi Günü”nden dolayı, insanların teknolojik cihazlara karşı oluşmuş bağımlılığının önüne geçilebilmesi maksadıyla özel bir etkinlik gerçekleştirdi. İlçede yer alan okullarda eğitim görmeyi sürdüren öğrencilerin farklı tasarımları, alana kurulmuş olan stantlar üzerinde yer aldı. Öte yandan teknoloji bağımlılığıyla birlikte teknolojinin bilinçli bir şekilde kullanımını anlatmakta olan gösteriler de düzenlendi. Etkinlik esnasında konuşma gerçekleştiren Kaymakam görevinde bulunan Hayrettin Balcıoğlu ise; ”Pamukkale Nomofobi Günü”nde gerçekleştirilen etkinliklerin sene boyunca devam edecek olduğunu ifade ederek, ”Pamukkale ilçesinde hiç bir şekilde boş durmayacağız. Çalışmalarımızı aralıksız olarak sürdüreceğiz. Öğrenci ile birlikte öğretmen ve de veli iş birliğinin sonrasında her zaman başarı gelmekte” ifadelerine yer verdi.

Etkinlik esnasında, Orhan Abalıoğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde öğrenim gören öğrencilerinin teknoloji standları, katılımcıların çok yoğun bir şekilde ilgisini çekmiş oldu. Bilişim Teknolojileri Bölümünün son sınıf öğrencilerinden olan Doğukan Orakcı ile birlikte Emre Orhan, Mahmut Topdemir, Murat Duman ve de Furkan Demir’den oluştuğu açıklanan ekip, üretmiş oldukları görüntü sabitleyici, hareket sensörüne sahip robotları ve biyonik durumdaki el maketinin tanıtımını yaptı. Akıllı telefon ile bağlantı yapabilmekte oldukları hareket sensörlü robotları ile minyatür futbol maçı gerçekleştiren bu teknoloji ekibi, izleyen herkesinde beğenisini kazanmış oldu.