2013 senesi içerisinde şeker hastalığından dolayı bir bacağı kesilmiş olan ve bir zamandır tedavi görmekte olduğu hastanenin yoğun bakımı içerisinde yaşamını yitiren Yalçın Menteş, bugün sonsuzluğa uğurlandı. Menteş’in kardeşinin konuşması esnasındaki sözleri de adeta yürekleri burkmuş oldu.

Önceki akşam üstünde yaşamını yitirmiş olan tiyatroculardan Yalçın Menteş için Haldun Taner Sahnesi içerisinde tören gerçekleştirildi. Törene ise merhum durumdaki oyuncunun sanat camiası içerisinden pek çok arkadaşıyla birlikte sevenleri katılım gerçekleştirdi. Usta durumdaki oyuncu gerçekleştirilen törenin hemen sonrasında kılınan cenaze namazından sonra Pendik Yeni Şeyhli Mezarlığı içerisinde toprağa verildi. Tibet Menteş ise, abisinin ölümüyle alakalı olarak; ”Bir insan nasıl intihar ederek kendisine tam olarak nasıl zarar verebilir, sağlığını tam olarak nasıl kötüye kullanır bunun bir örneğidir.” ifadelerine yer verdi.

Menteş içinse ilk önce Kadıköy Haldun Taner Sahnesi içerisinde bir tören gerçekleştirildi. Sanatçının Türk bayrağına sarılı durumda bulunan tabutu son defa sahneye gelmiş durumdayken, sanatçıyı tiyatrocu dostlarının yanı sıra sanat dünyası içerisinden birkaç tane isim hiç bir şekilde yalnız bırakmadı. Yalçın Menteş kılınmış olan cenaze namazından sonra Pendik Yeni Şeyhli Mezarlığı içerisinde toprağa verilmiş oldu.

Annesi olan Ayten, eşi Birgül’le birlikte oğlu Atilla ve kardeşi Tibet Menteş’in taziyeleri kabul etmekte olduğu törene İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Şehir Tiyatroları’nın Genel Sanat Yönetmeni görevinde bulunan Süha Uygur ile birlikte Polat Yağcı, Ebru Cündübeyoğlu, Hakan Bilgin, Yalçın Özden, Hakan Yılmaz, Sinan Bengier ve Atılay Uluışık benzerindeki isimlerle birlikte sevenleri katılım gerçekleştirdi.