Pek çok defa Oscar’a aday gösterilmiş olan İngiliz asıllı aktör Albert Finney, 82 yaşındayken yaşamını kaybetti. Finney’in ailesi tarafından yapılmış olan yazılı açıklama içerisinde; ”Çok kısa bir hastalıktan hemen sonra en yakınlarının yanında huzur içerisinde vefat etti.” şeklindeki bir ifade kullanıldı.

”Tom Jones” isimli rolü ile birlikte 1963 senesinde dikkatleri çekmiş olan ve uluslararasında bir üne kavuşmayı başaran Finney, bu filmde göstermiş olduğu oyunculuğuyla ilk Oscar adaylığını da elde etmiş oldu. Öte yandan ”Doğu Ekspresinde Cinayet” ile birlikte ”Volkanın Altında”, ”The Dresser” ve ”Erin Brockovich” isimli filmleriyle de Oscar’a aday gösterilmiş olan Finney, son senelerde ise ”Skyfall” ile ”Bourne” serisindeki filmleriyle beyaz perdedeki yerini almıştı.

İngiltere içerisinde 1936 senesinde dünyaya gelmiş olan Finney, küçük bir yaştayken sahneye çıktı. Herhangi bir şekilde bağlantısı bulunmamasına ve işçi sınıfından geliyor olmasına karşın, Londra’nın çok prestijli bir durumdaki Kraliyet Dramatik Sanatlar Akademisi’ne kabul edilmiş oldu. Profesyonel bir şekilde ilk defa 19 yaşında, 1956 senesi içerisinde çekilmiş olan ”She Stoops to Conquer” isimli televizyon filminde rol almış bulunan Finney, kariyerine ise 5 tane Oscar adaylığının yanında Bafta şeklinde bilinen 2 tane İngiliz Sinema ve de Televizyon Sanatları Akademisi ödülünü sığdırmış oldu.