Denizli Büyükşehir Belediyesi, Hocalı Soykırımı’nın 27. yıl dönümü içerisinde ”26 Şubat 1992 Hocalı Katliamını Unutmadık” ismine sahip bir anma programı gerçekleştirecek.

Denizli Büyükşehir Belediyesi, 26 Şubat 1992 tarihi içerisinde, 106 tanesi kadın, 70 tanesi yaşlı, 83 tanesi çocuk olma üzere toplamda 613 tane Azerbaycan vatandaşının katledilmiş olduğu Hocalı Soykırımı’nın 27. yıldönümünden dolayı bir anma töreni gerçekleştirecek. Ali Marım Bulvarı üstünde yer alan bulunan Azerbaycan Karabağ Parkı’nda yer alan Hocalı Soykırımı Anıtı’nın hemen önünde gerçekleşeceği açıklanan ”26 Şubat 1992 Hocalı Katliamını Unutmadık” ismine sahip anma programı ise 26 Şubat 2019 Salı gününde saatler 09:00’ı gösterirken gerçekleşmiş olacak. Hocalı şehitlerinin anısına konulacağı açıklanan çelengin hemen sonrasında ise Azerbaycan Milli Marşı ile birlikte İstiklal Marşı okunmuş olacak. Program ayrıca Sedat Serdaroğlu’nun Nalan Kaynak Anadolu Lisesi içerisinde verecek olduğu Hocalı Soykırımı Konferansı’yla birlikte sürecek.

Hocalı Katliamı’nın, insanlık namına tarihe geçmiş olan çok kara bir leke olduğunu ifade eden Denizli Büyükşehir Belediyesinin Başkanı görevinde bulunan Osman Zolan ise; ”Bizler kardeş ülkemiz Azerbaycan’la 2 devlet tek bir milletiz. Sevinçli durumdaki günlerimizi beraberce paylaşmakta olduğumuz gibi acılarımızı da beraber yaşamaktayız. İnsanlık tarihine tamamen kara bir leke olarak geçmiş olan bu menfur günün hiç bir şekilde unutulmaması ve Azerbaycanlı şehitlerimizin aziz hatıralarını yaşatabilmek maksadıyla gerçekleştireceğimiz anma programına bütün halkımızı da davet ediyorum” ifadeleriyle konuştu.